OBOWIĄZEK PRZEWOŻENIA DZIECI

W foteliku samochodowym jest obowiązek przewożenia dzieci od urodzenia do 12 roku życia, nie przekraczające 150 cm wzrostu.

 

GRUPY WAGOWE:

 Przed wyborem fotelika, należy zapoznać się z następującymi grupami wagowymi:

-          Grupa 0- od urodzenia do 10 kg( do około 9 miesiąca)

-          Grupa 0+- od urodzenia do 13 kg( do około 12 miesiąca)

-          Grupa 1- od 9 do 18 kg (od ok. 8 miesiąca do ok. 4 lat)

-          Grupa 2- od 15 do 25 kg (od ok. 3 lat do ok. 6lat)

-          Grupa 3- od 22 do 36 kg (od ok. 5 lat do ok. 12 lat)

-          Foteliki wielogrupowe

 

GDZIE KUPOWAĆ?

 

  1. Najlepiej wybrać fotelik w sklepie. Przy kupowaniu fotelika z tzw. „okazji”, czyli np. w internecie, czy hipermarketach, może okazać się że fotelik posiada niewidoczne uszkodzenia wewnętrzne, czy nie posiada gwarancji takiej jak przy zakupie w sklepie.

 

  1. Ważne jest żeby fotelik był nowy. Według ekspertów, foteliki nie powinny być używane dłużej niż 5 lat od daty produkcji. Używanie takiego fotelika znacznie zmniejsza bezpieczeństwo przewozu. Jego stan można ocenić m.in. poprzez materiały z których jest wykonany. Przy kupowaniu fotelików używanych, często ewentualne reklamacje nie są uwzględniane, ponieważ gwarancja przysługuje tylko pierwszemu nabywcy, a dla fotelików po tym okresie nie ma punktów serwisowych.

 

  1. Testy zderzeniowe:

Oszczędność przy wyborze fotelika nie jest dobrym doradcą. Należy bowiem stawiać na jakość, a ta jest z kolei potwierdzana wieloma testami zderzeniowymi takimi jak: ADAC,OEAMTC, AA, ANWB. Warto więc zwracać uwagę na marki od lat dostępne w sklepach, które są rekomendowane i sprawdzone przez innych rodziców.

 

-          ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) niemiecki automobilklub, największa organizacja w Europie i jedna z największych na świecie zrzeszająca posiadaczy i sympatyków pojazdów motorowych i wszystkiego, co z tym zagadnieniem jest związane. Co roku ADAC przeprowadza testy bezpieczeństwa m.in. fotelików samochodowych dla dzieci. Testy ADAC są głównym wskaźnikiem dla rodziców, którzy chcieliby kupić najbezpieczniejsze foteliki samochodowe dla swoich dzieci.

 

-          WAŻNE! Fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Na korpusie jest informująca o tym nalepka. Najnowsza i najsurowsza norma to ECE R44/04.

 

4. Przed zakupem fotelika zawsze należy przymierzyć go w swoim samochodzie. Może się bowiem okazać, że np. pasy samochodowe są zbyt krótkie dla danego fotela. Najważniejsze jednak jest to , aby prawidłowo go wpinać. W tym zawsze pomoże sprzedawca.

 

RODZAJE MONTAŻU W SAMOCHODZIE:

 

System ISOFIX: to najbezpieczniejszy i najprostszy system montowania foteli. Takie mocowanie stanowi integralną część z nadwoziem samochodu, przez co redukuje ruchy rotacyjne „w przód” podczas zderzenia przedniego.

Nie ma konieczności stosowania pasów samochodowych, przez mocowanie bezpośrednio do punktów zaczepowych w samochodzie.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE FOTELA?

- amortyzująca uderzenia skorupa, najlepiej aby była głęboka i miała wysokie boki.

  Safe Side to dodatkowe zabezpieczenie, chroniące dziecko w przypadku bocznego uderzenia, a odpowiedni system wentylacji gwarantuje przepływ powietrza w środku fotelika.

- regulacja pochylenia oparcia- ważne żeby można było zmienić kąt pochylenia szybko, cicho i delikatnie bez zbędnych utrudnień.

- regulacja szerokości siedziska i zagłówka- dodatkowa wygoda dla dziecka

- dodatkowa wkładka, która łagodzi kąt siedzenia noworodkom oraz młodszym niemowlętom, często też posiada wałeczek osłaniający główkę

- zapięcie- szelki mogą być 3- lub 5-punktowe, spinane centralnym zamkiem. Regulacja długości i wygodny system dociągania, dobrze jest, kiedy  posiadają miękkie ochraniacze, przeciwdziałające obcieraniu dziecka

- pałąk w nosidełku powinien być mocny, wyprofilowany i odchylany

- tapicerka z mocnego materiału, przyjemnego w dotyku, nie odparzającego

   ważne jest by w razie potrzeby łatwo można było ją zdjąć i wyprać.

- montaż- dobrze jeśli fotelik posiada system Isofix jeśli nie, to należy zwrócić uwagę na dodatkowe napinacze pasów

 

PRZEDZIAŁY WAGOWE:

 

- Kategoria 0/0+ : Foteliki dla najmłodszych dzieci - już od pierwszych dni po urodzeniu, mniej więcej do 12 miesiąca życia. Są one wielofunkcyjne, mogą być wpinane do stelaża oraz użytkowane w domu.

Najmłodsze dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy (nawet jeśli fotelik daje możliwość montażu przodem), w pozycji leżącej, która jest najbezpieczniejsza, ale i najbardziej komfortowa dla dziecka. W samochodzie można używać bazy pod fotelik, co ułatwi codzienne wpinanie i wypinanie fotelika.

 

- Kategoria I: Kolejny etap w przewożeniu dzieci, kiedy zaczynają już samodzielnie siedzieć i mocno utrzymują główkę. W tym przypadku przymierzenie dziecka do fotelika jest niezbędne. Fotelik montowany jest do siedzenia przodem do kierunku jazdy za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa bądź mocowaniu Isofix. Dziecko jest przymocowywane w foteliku za pomocą wewnętrznych pasów bezpieczeństwa, 3- lub 5-punktowych, zdarzają się także foteliki z dodatkową barierką. Należy zwrócić uwagę, aby pasy były dobrze dopasowane do dziecka. W razie zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni górna część ciałka może się wysunąć z poza pasów.

 

- Kategoria II w tym przedziale foteliki mają podobną budowę do fotelików z kategorii pierwszej, są jednak większe i ich regulacja pozwala na dostosowanie wielkości do dwóch grup wagowych. Warto zwrócić uwagę, aby zagłówek był usztywniany co zwiększa bezpieczeństwo i aby szelki były regulowane wraz z zagłówkiem, dla większego komfortu. Regulowany kąt pochylenia w dalszym ciągu pozwala na jazdę dziecka w pozycji półleżącej. Foteliki w tym przedziale mogą być montowane zarówno przez system Isofix jak i pasami samochodowymi.

 

- Kategoria III.  W tej kategorii przewozi się większe dzieci, które nie potrzebują już 3 lub 5 punktowych pasów wewnętrznych, ale jedynie pas samochodowy. Ważne aby w tym przypadku podwyższany zagłówek i oparcie dawały dziecku maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Możliwość takiej regulacji pozwala na odpowiednie ułożenie pasa w poprawny i optymalny sposób nad ramionami dziecka tak, aby nie ocierały o szyje. W każdym przypadku dzieci zabezpieczone są normalnymi pasami samochodowymi, nawet w przypadku używania systemu Isofix.

 

- Kategoria wielogrupowa: Foteliki z tej grupy obejmują najbardziej rozległy zakres użytkowania (od 9-36 kg). Montowane są przy pomocy pasów samochodowych, lub systemu Isofix. Dzięki swojej budowie odpowiednie są dla aż trzech przedziałów kilogramowych. W tym przypadku bardzo ważna jest jakość fotelika, ponieważ ma on służyć wiele lat.  Należy zwrócić uwagę na regulacje wysokości i w niektórych przypadkach również szerokości oparcia. Dzięki temu łatwo dopasować fotelik pod konkretną grupę wagową.