JAK DOBRAĆ WÓZEK

Decyzja o tym, jaki wózek wybrać, powinna być zależna przede wszystkim od miejsca zamieszkania. W przypadku 4 piętra głównym kryterium będzie waga, natomiast jeśli jest to parter lub dom z ogrodem, ważniejsza będzie mocniejsza konstrukcja wózka, jak w   przypadku wózków głębokich i wielofunkcyjnych.

Rodzaje wózków:

Wózek głęboki (gondola):

Główną zaletą tego typu wózka jest wygoda, zwłaszcza dla noworodków i niemowląt. zazwyczaj taki model ma dobrą amortyzację i duże pompowane koła, co ułatwia jego prowadzenie. Idealnie sprawdza się jesienią lub zimą.

Spacerówka:

Jest idealnym rozwiązaniem dla starszego dziecka, które już stabilnie siedzi. Doskonały zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Zwykle jest lżejsza niż inne wózki i bardziej zwrotna. Ciężko jednak znaleźć uniwersalną spacerówkę zarówno dla młodszego jak i dla starszego dziecka. Części w takich wózkach zazwyczj są plastikowe, a koła piankowe.

Wielofunkcyjny (głęboko- spacerowy):

Zazwyczaj składa się z gondoli, spacerówki i nosidełka, mocowanego na stelaż wózka oraz w samochodzie. Zaletą takiego wózka jest to, że kupiony raz, jest odpowiedni zarówno dla noworodka jak i dla dwulatka. Tego typu wózki są zazwyczaj droższe

i cięższe.

Kryteria doboru:

Stelaż- Plastik jest lżejszy, ale o wiele mniej wytrzymały na uderzenia, uszkodzenia czy temperaturę. Aluminium jest nieco cięższe, ale znacznie bardziej wytrzymałe. Jeśli zależy nam na jakości to najlepszym rozwiązaniem jest stelaż stalowy, który jest zdecydowanie bardziej wytrzymały.

Kółka- najlepszym wyborem są koła pompowane. Są one mocniejsze i wytrzymalsze od piankowych. Ich wielkość powinna zależeć od powierzchni, po której się jeździ. Jeśli jest to teren miejscki małe kółka spokojnie wystarczą, natomiast na wszelkiego rodzaju nierówności lepszą decyzją będą większe. Warto wówczas zwrócić uwagę na amortyzację, która daje większy komfort i wygodę.

Waga- najlepiej samemu podnieśc wózek, aby sprawdzić jak rozkłada się jego ciężar. Waga zapisana w parametrach, często niewiele nam powie, a przez budowę konkretnego modedu nie zawsze odzwierciedla wygodę w prowadzeniu. Warto zwrócić uwagę, że stelaż aluminiowy i piankowe koła są lżejsze, ale mniej wytrzymałe.

Wymiary- ważne aby po złożeniu stelaża, mieścił się on w samochodzie. Koła zazwyczaj są odpinane, przez co w  bagażniku robi się więcej miejsca.

Łatwa obsługa- wózek będzie używany codziennie, warto więc zwrócić uwagę na to, aby był on zwrotny, dobrze się prowadził, szybko składał i rozkładał oraz aby wszelkie zatrzaski działały w miare cicho, nie budząc śpiącego malucha.

Oparcie- Jego regulacja do pozycji leżącej daje komfort jeśli dziecko lubi spać podczas spacerów. Ważne żeby jego regulacja działała cicho i delikatnie. Jeśli jest ono wysokie, będzie wygodniejsze również dla starszego dziecka.

Pasy- spacerówka i część spacerowa wózka wielofunkcyjnego powinna być wyposażona w pasy, w które zapina się dziecko, a także barierkę ochronną i podnóżek.

Gdzie i jak kupować?

Wózek najlepiej wybrać w sklepie, ponieważ można go zobaczyć na żywo, dotknąć materiałów i sprawdzić wygodę w prowadzeniu. Sprzedawca często pozwala również na przymierzenie wózka w bagażniku, przez co nie będzie nie miłych niespodzianek po zakupie. Kupiony na internetowych okazjach może się okazać z ukrytymi wadami, wyblakłym materiałem, lub brakiem odpowiedniej gwarancji. Często może być również problem z serwisowaniem wózka kupionego od niesprawdzonych sprzedawców w   internecie.

Fotelik z tzw. zestawu 3w1 zazwyczaj są mniejsze i dość wąskie. Znacznie lepsze są foteliki kupowane osobno, z lepszą jakością, głębsze i z testami ADAC. Wpływa to jednak na ich cenę.